tel. +421 948 381 081

Sušenie dreva

Drevo je materiál s všestranným využitím. Pre jeho požadovanú aplikáciu je však nutné, aby bolo správne vysušené. Sušenie dreva je charakterizované ako cielené znižovanie jeho vlhkosti. Vysušené drevo je odolnejšie voči biologickým činiteľom (drevokazné huby a plesne), je pevnejšie, rozmerovo stabilnejšie, má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, nižšiu hmotnosť a menší objem. Vysušené drevo má tiež vhodnejší povrch pre lepenie, povrchovú úpravu a lepšie sa obrába. Pri nižšej vlhkosti sa teda celkovo zlepšia fyzikálne, mechanické aj technologické vlastnosti dreva. K zníženiu vlhkosti v dreve slúži prirodzené alebo umelé sušenie.

Prirodzené sušenie dreva

Prirodzeným sušením reziva sa rozumie uskladňovanie reziva na voľnom priestranstve, prípadne pod vzdušnými kôlňami. Materiál sa ukladá na skladoch pre prirodzené sušenie buďto priamo na píle, alebo u spracovateľa. Rezivo musí byť uložené podľa určitých pravidiel a zásad tak, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
Drevené hranoly ukladáme na železné podstavce alebo profily tak, aby bol spodný rad dreva najmenej 40 cm nad zemou. Každý rad dreva musíme oddeliť od nasledujúceho použitím prekladových latiek (preložiek), t.j. na každý rad hranolov kolmo položíme tenšie latky, hrubé asi 2 cm a široké od 4 do 6 cm. Vzdialenosť medzi latkami by mala byť minimálne 50 cm. Prekladové latky ukladáme tak, aby v každom nasledujúcom rade reziva boli vždy nad sebou. Pokiaľ vytvárame širokú a vysokú zostavu dreva, je vhodné vytvoriť v strede širšiu medzeru medzi rezivom (tzv. komín) na dosiahnutie lepšieho prúdenia vzduchu. Čelá na rezive môžeme natrieť bielou farbou – spomalí sa tým únik vody, budú sa odrážať slnečné lúče a potlačí sa vznik prasklín na čelách reziva. Takéto drevo nikdy neprikrývame plastovou fóliou.
Rýchlosť sušenia dreva ovplyvňuje samozrejme teplota, ale aj vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu. V zime dochádza len k povrchovému odparovaniu vody, resp. pokiaľ práve mrzne, tak k sublimácii. To znamená, že v zime dochádza k vysúšaniu len tenkých sortimentov rýchlosťou rádovo 1 % za mesiac. V letných suchých veterných mesiacoch môže byť úbytok vlhkosti až do 1 % za deň.

prirodzene susenie dreva

Umelé sušenie dreva

Oproti tomu umelé sušenie je možné počas celého roka, aj keď je vonkajšie klimatické prostredie veľmi vlhké alebo studené. Umelé sušenie takisto výrazne znižuje riziko vzniku plesní, ktoré môžu vznikať pri nesprávnom uložení dreva počas doby sušenia.
Existuje mnoho rôznych typov sušičiek na sušenie dreva. Väčšina spracovateľov používa konvenčné sušičky, ktoré fungujú na princípe ohrevu vzduchu a jeho cirkulácie cez drevo umiestnené v uzavretej komore, kde je regulovaná teplota a vlhkosť vzduchu. Tieto sušičky sa delia do dvoch skupín, dávkovacie sušičky a kontinuálne sušičky.

Dávkovacie sušičky

Pri dávkovacích sušičkách prebieha sušenie dreva tak, že sa celá sušička naloží drevom a suší sa pri regulovanej teplote (90-120°C) a vlhkosti vzduchu. Po dosiahnutí požadovanej vlhkosti sa celá sušička vyloží a je pripravená na ďalšiu várku. Dávkovacie sušičky umožňujú dôkladnú kontrolu procesu sušenia, pretože každá várka dreva je sušená samostatne. To umožňuje optimalizovať sušenie pre každý typ dreva a minimalizovať riziko deformácie a poškodenia. Tento typ sušičiek je vhodný pre malé a stredné prevádzky alebo pre prevádzky, ktoré sušia rôzne typy dreva.

davkovacia susicka
davkovacia susicka

Kontinuálne sušičky

Kontinuálna sušička umožňuje súvislé sušenie dreva, bez potreby čakania na dokončenie jednotlivých várok. Na jednej strane sa do sušičky vkladajú stohy nevysušeného dreva a súčasne sa na druhej strane vykladajú stohy vysušeného dreva. Kontinuálne sušičky majú takisto pokročilé ovládacie systémy, ktoré umožňujú presnú kontrolu teploty (max. 90 °C), vlhkosti a času sušenia. Tento typ sušičiek je často používaný v priemyselných prevádzkach, kde je potrebné sušiť veľké množstvo dreva efektívne a rýchlo.

kontinualna susicka

Dávkové sušičky s dostatočne veľkou kapacitou vykurovacích telies, ventilátorov na cirkuláciu vzduchu a vetranie, zvládnu vysušiť širokú škálu rozmerov dosiek, ako aj počiatočný a cieľový obsah vlhkosti. Na druhej strane kontinuálne sušičky sú najefektívnejšie ak sa používajú na sušenie toho istého dreva a na dosiahnutie toho istého obsahu vlhkosti.

Ďalšie používané sušičky na drevo sú vákuové, mikrovlnné, solárne alebo hybridné sušičky.

Vákuové sušičky

Vákuové sušičky pracujú na princípe zníženia atmosférického tlaku vo vnútri sušiacej komory. Tým sa tiež znižuje bod varu vody, čo umožňuje odparovanie vlhkosti z dreva pri nižších teplotách ako pri bežnom sušení. To znižuje riziko deformácie alebo poškodenia dreva. Keďže počiatočné a prevádzkové náklady vákuových sušičiek sú vyššie a ich použitie si vyžaduje špeciálne odborné znalosti, používajú sa prevažne na sušenie drahších alebo špeciálnych druhov dreva.

vakuova susicka

Mikrovlnné sušičky

Mikrovlnné sušičky využívajú mikrovlnné žiarenie, ktoré preniká do dreva a spúšťa proces odparovania vlhkosti. Mikrovlnné žiarenie má schopnosť preniknúť do hlbších vrstiev dreva a odstrániť vlhkosť rýchlejšie a energeticky efektívnejšie (s menšími stratami energie) ako konvenčné sušičky. Mikrovlnné sušičky poskytujú rovnomerné sušenie dreva po celej jeho ploche, čo vedie k minimalizácii rizika nerovnomerného sušenia a deformácie dreva. Preto sa tieto sušičky používajú predovšetkým vtedy, keď je potrebné rýchlo a presne sušiť veľké množstvo dreva.

mikrovlnna susicka

Solárne sušičky

Solárne sušičky, tak ako už je zrejmé z názvu, využívajú slnečné žiarenie, ktoré sa zbiera pomocou solárnych panelov a premieňa sa na tepelnú energiu. Následne sa táto tepelná energia využíva na ohrev vzduchu, ktorý potom cirkuluje v komore na sušenie dreva. Existujú dva hlavné typy solárnych sušičiek: pasívne a aktívne. Pasívne sušičky využívajú prirodzenú cirkuláciu vzduchu na sušenie dreva, zatiaľ čo aktívne sušičky využívajú ventilátory alebo iné mechanizmy na zabezpečenie lepšej cirkulácie vzduchu. Rýchlosť sušenia v solárnych sušičkách môže byť pomalšia v porovnaní s inými typmi sušičiek, pretože závisí od dostupnosti slnečnej energie a počasia. Preto je ich využitie skôr vhodné pre oblasti so slnečným podnebím alebo pre malé podniky, resp. pre jednotlivcov, ktorý chcú sušiť drevo s minimálnymi nákladmi.

solarna susicka

Hybridné sušičky

Hybridné sušičky na drevo kombinujú rôzne metódy sušenia dreva, čím umožňujú optimalizovať sušiaci proces pre konkrétne potreby, podmienky a typy dreva. To môže viesť k zvýšenej produktivite a nižším nákladom na prevádzku. Sú vhodné pre sušenie rôznych typov dreva s rôznymi vlastnosťami a požiadavkami.